Kotły kondensacyjne odpowiedzią na rosnące ceny paliw
W dobie rosnących cen paliw oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego konieczne staje się zastosowanie wyjątkowo ekonomicznych urządzeń grzewczych. Wykorzystując nowoczesne kotły kondensacyjne , w porównaniu do starych urządzeń grzewczych, możemy zaoszczędzić nawet do 30% energii, a tym samym kosztów ogrzewania . czy to jest możliwe? Tak, gdyż kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło spalin , które w tradycyjnych kotłach grzewczych wylatuje przez komin.
Technika kondensacyjna polega na pełnym wykorzystaniu energii cieplnej zawartej w spalinach . pełne wykorzystanie energii cieplnej oznacza ”tradycyjne” wykorzystanie energii cieplnej zawartej w „ spalinach suchych” oraz dodatkowe wykorzystanie energii zawartej w parze wodnej powstającej w trakcie spalania gazu ziemnego. Uzyskiwane jest to na drodze głębokiego schładzania spalin w obrębie kotła, przez co para wodna ulega skropleniu (kondensacji) oddając jednocześnie do wody kotłowej dodatkową energię cieplną.
Jakie paliwo wykorzystują kotły kondensacyjne?
Wykorzystywany jest niemal wyłącznie gaz ziemny bądź płynny z uwagi na dużą zawartość wodoru i powstające dzięki temu znaczne ilości pary wodnej. Możliwe jest tez wykorzystywanie oleju opałowego.
Z jaką sprawnością pracuje kocioł kondensacyjny?
Znormalizowana sprawność kotła kondensacyjnego wynosi na ogół 108 – 109%. Wynika to z założeń normy , która nie przewidywała możliwości odzysku ciepła zawartego w parze wodnej, bez szkody dla kotła. Para wodna w kotłach tradycyjnych musiała być bez skroplenia odprowadzona do komina. Wobec tego jako wartość odniesienia (100%) przyjęto energię zawartą w „spalinach suchych” i do niej określano sprawność tradycyjnego kotła. Ciepo zawarte w parze wodnej było w tym bilansie całkowicie pominięte. Ponieważ norma w zakresie obliczania sprawności kotła nie uległa zmianie , a obecnie od kilkunastu lat na rynku europejskim kotły kondensacyjne pozwalają na skraplanie pary wodnej i odzysk ciepła w niej zawartego, to też do energii wyjściowej dochodzi energia dodatkowa uzyskana właśnie na drodze wykroplenia pary wodnej ze spalin.
Gdzie stosujemy kotły kondensacyjne?
W chwili obecnej zastosowanie kotłów kondensacyjnych jest bardzo szerokie. Począwszy od wiszących kotłów kondensacyjnych o mocach 4 – 60 kW stosowanych w domach jednorodzinnych lub małych obiektach, do stojących kotłów o mocach 9 – 1000 kW.
Bardzo ważną zaletą tych urządzeń jest to iż kotły wiszące można łączyć w baterie uzyskując bardzo elastyczną centralę cieplną o średnich mocach przy stosunkowo niskich kosztach inwestycyjnych.
Kotły kondensacyjne średniej i dużej mocy znakomicie spisują się przy modernizacji źródeł ciepła w budynkach spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych odłączających się od dużych kotłowni lub sieci cieplnych. Obiekty te uzyskują znaczne oszczędności eksploatacyjne.