A co z przygotowaniem ciepłej wody?

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej może być zrealizowane przy zastosowaniu takich urządzeń jak:

 

Przepływowe gazowe podgrzewacze ciepłej wody

Nazywane są również termami gazowymi lub piecykami kąpielowymi. Bardzo proste w konstrukcji i łatwe w użytkowaniu. Mają jednak ograniczenie w ilości wytwarzanej ciepłej wody ( do 10 l/min ). Nie jest również wskazane zbyt duże oddalenie termy od miejsca poboru wody. Piecyki kąpielowe mogą być zasilane gazem ziemnym, miejskim lub propanem. Wymagają odrębnego systemu odprowadzenia spalin oraz wentylacji wywiewnej pomieszczenia, w którym są zamontowane. Są to urządzenia zdecydowanie przeznaczone dla mieszkań z jedną łazienką i dla osób rezygnujących z pełnego komfortu ciepłej wody.

 

Kotły wiszące dwufunkcyjne

Opisane już zostały we wcześniejszej części niniejszego poradnika. Zaletą ich jest to, że centralne ogrzewanie i ciepłą wodę uzyskujemy z tego samego źródła bez konieczności stosowania odrębnego systemu odprowadzania spalin. Niedogodnością jest natomiast zbyt mała ilość wytwarzanej ciepłej wody. Komfort i ilośc ciepłej wody jest analogiczna jak w przepływowym podgrzewaczu ciepłej wody.

 

Zasobnikowe gazowe podgrzewacze ciepłej wody

Charakteryzują się niską mocą, jaką trzeba dostarczyć do ogrzania wody. Niewątpliwie ich wadą jest długi okres podgrzewu. Do zalet należy zaliczyć możliwość zainstalowania cyrkulacji ciepłej wody. Daje to możliwość ekonomicznego rozprowadzenia c.w. do punktów odbioru znajdujących się w dużej odległości od zasobnika. Są one wykonane w wersjach o pojemności od 130 do 220 litrów. Każdy z zasobników posiada własną regulację temperatury ciepłej wody. W chwili obecnej te urządzenia są bardzo mało popularne na polskim rynku.

 

Zasobnikowe podgrzewacze ciepłej wody współpracujące z kotłami c.o.

Jest to najbardziej ekonomiczny sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystuje bowiem istniejące już źródło ciepła. Tym samym wystarczy jeden kanał spalinowy, który wykorzystuje kocioł. Ciepła woda użytkowa podgrzewana jest przez wodę kotłową za pośrednictwem zabudowanej w podgrzewaczu wężownicy. System ten nie wprowadza większych ograniczeń w ilości c.w.u. Czas podgrzania zasobnika jest stosunkowo najkrótszy. Przy optymalnym zestawieniu mocy kotła i pojemności zasobnika wynosi ca 30 minut. Automatyka kotła pilnuje potrzeb ciepłej wody w systemie priorytetowym. Zasobnikowe podgrzewacze umożliwiają zainstalowanie cyrkulacji. Pozwala to rozprowadzić ciepłą wodę na duże odległości od kotłowni. Zasobnikowe podgrzewacze ciepłej wody przystosowane są głównie do współpracy z kotłami stojącymi. Wykonywane są w wersji stojącej ustawionej obok kotła lub leżącej do ustawienia pod kotłem. Możliwe jest też zestawienie podgrzewacza z jedno funkcyjnym kotłem wiszącym. Mogą to być zasobniki stojące obok (pod) kotłem lub też zasobniki o pojemności 50 – 80 litrów do zawieszenia obok kotła.