Z czego składa się instalacja?

Nowoczesny system ogrzewania to oprócz kotłów również instalacja, na którą składają się takie elementy jak grzejniki, zawory, system rozprowadzania i zasilania. Cechą charakterystyczną nowoczesnej instalacji jest zamknięty układ i dążenie do jak najmniejszej w nim ilości wody. Im mniej wody w instalacji tym koszty eksploatacji mniejsze, a regulacja bardziej precyzyjna i łatwiejsza. W chwili obecnej instalację zarówno centralnego ogrzewania jak ciepłej wody wykonuje się z trzech podstawowych grup materiałowych: stal, miedź, tworzywa sztuczne.Instalacje centralnego ogrzewania mogą być tradycyjne czyli grzejnikowe, gdzie orurowanie jest rozprowadzane w ścianach budowli lub w podłodze. Coraz częściej jednak stosuje się instalacje mieszane: grzejnikowa + podłogowa lub ścienna, gdzie elementami grzejnymi są wężownice miedziane lub z tworzywa sztucznego zatopione w elementach konstrukcyjnych budynku.

Grzejniki

Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje nowoczesnych grzejników. Są to:

  1. grzejniki stalowe panelowe – Mają estetyczny wygląd, są stabilne i odporne na uderzenia. W zależności od potrzeb są wykonane w różnych wymiarach i konfiguracjach. Mogą być zasilane od dołu lub z boku. Grzejniki z podejściem dolnym mają do środka wbudowany zawór termostatyczny. Ten typ grzejników jest najczęściej stosowanym w Europie, a przez to najdokładniej sprawdzony i przetestowany.
  2. grzejniki aluminiowe – Mają estetyczny wygląd są lekkie. Możliwe jest ich składanie w baterie o dowolnej ilości żeberek, podobnie jak grzejniki żeliwne. Grzejniki aluminiowe mają tylko podejścia boczne. Na zasilanie ich od dołu potrzebne są specjalne przyłącza. Należy pamiętać, że ogromną wadą tych grzejników jest niemożność współpracy z instalacją miedzianą. Wytwarza się ogniwo, które powoduje wzajemne niszczenie.
  3. grzejniki konwektorowe – Charakteryzują się bardzo małą ilością wody. Są lekkie i estetyczne. Produkowane są w różnych wymiarach w zależności od potrzeb. Mają możliwość zasilania bocznego i dolnego.
  4. grzejniki łazienkowe – Wykonywane są w formie różnego rodzaju drabinek i mają przeznaczenie dla pomieszczeń łazienkowych. Konstrukcja drabinkowa umożliwia powieszenie na grzejniku w celu wysuszenia np. ręcznika. Do większości z nich można dodatkowo domontować grzałkę elektryczną pozwalającą na suszenie i dogrzewanie w okresach gdy nie pracuje centralne ogrzewanie.

Zawory termostatyczne przygrzejnikowe

Są one jednym z elementów umożliwiających regulację temperatury w pomieszczeniach. Pozwalają one utrzymać żądaną zróżnicowaną temperaturę w każdym z pomieszczeń. Automatyka kotłowni utrzymuje zadaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Wiadomo jednak, że takie pomieszczenia jak kuchnia, łazienka, sypialnia wymagają indywidualnej regulacji temperatury. Ponadto zyski ciepła wynikające z nasłonecznienia, pracujących urządzeń elektrycznych czy też gotowania warte są wykorzystania. Zamykając się, zawór termostatyczny zmniejsza lub odcina pobór ciepła przez grzejnik zmniejszając tym samym pobór ciepła z kotłowni. Daje to wymierne oszczędności w zużyciu paliwa. Zawór termostatyczny pełni również rolę kryzy, umożliwiając właściwe rozdysponowanie ciepła na wszystkie grzejniki. Badania wykazały, że zastosowanie zaworów termostatycznych zmniejsza wysokość rachunków za paliwo około 10 – 15% w skali sezonu grzewczego. Elementem regulacyjnym zaworu termostatycznego jest głowica termostatyczna. Czynnikiem regulacyjnym głowicy w zależności od typu jest wosk, ciecz lub gaz, który zmieniając swoją objętość naciska na trzpień zaworu powodując jego zamykanie lub otwieranie.